Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Voucher na
szkolenie
SZKOLENIA OTWARTE
SZKOLENIA ZAMKNIĘTE

Rola Związków Zawodowych w świetle transformacji energetycznej w 2025 r. - jak skutecznie pełnić swoją funkcję

UCZESTNIKOM SZKOLENIA GWARANTUJEMY
  • Aktualizację i uzupełnienie wiedzy w zakresie ustawy o związkach zawodowych, prawie pracy, obowiązujących przepisach BHP.
  • Udział w aktywnej dyskusji dotyczącej praw, obowiązków oraz zasad funkcjonowania związkowej organizacji zakładowej w firmie.
  • Możliwość wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami szkoleń.
  • Doświadczoną kadrę dydaktyczną, która w trakcie prelekcji udzieli odpowiedzi na pojawiające się pytania. Wykładowcy w sposób profesjonalny, a zarazem przystępny, zrealizują zadania dydaktyczne dzięki którym zwiększycie Państwo swoje kompetencje na stanowiskach pracy.
NASI WYKŁADOWCY

Nadispektor Pracy w Państwowej Inspekcji Pracy, radca prawny, wieloletni praktyk i trener w zakresie prawa pracy. Od kilkunastu lat pracownik administracji publicznej, wykładowca studiów podyplomowych w zakresie prawa pracy, zarządzanie w ochronie zdrowia i bhp (w tym w tematyce: czas pracy, wynagrodzenia i inne świadczenia ze stosunku pracy, urlopy pracownicze, fundusz świadczeń socjalnych i pozostała działalność socjalna, zatrudniania młodocianych, ochrona pracy kobiet i młodocianych, przeciwdziałanie mobbingowi i dyskryminacji).

Psycholog, doświadczenie zawodowe zdobywała w międzynarodowych korporacjach w obszarze Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Jako trener i konsultant wspiera organizacje w zakresie rozwoju kompetencji społecznych, osobistych i menedżerskich w obszarze Zarządzania Zasobami Ludzkim.Prowadzi projekty doradcze w zakresie projektowania i wdrażania systemów ocen okresowych oraz audytu kompetencyjnego metodą AC/DC. Specjalizuje się także w diagnozie strategicznej obszaru HR i tworzeniu strategii rozwoju Zasobów Ludzkich w organizacji. Realizuje projekty dla klientów biznesowych, administracji samorządowej i organizacji pozarządowych.

ZAKRES TEMATYCZNY SZKOLENIA:

BLOK I PRAWO
1. Uprawnienia związków zawodowych w zakładzie pracy (w jakich sprawach pracodawca może działać samodzielnie, w jakich związany jest obowiązkiem współpracy ze związkami zawodowymi).

2. Obowiązki związku wobec pracodawcy (informowanie pracodawcy o ilości członków, o osobach upoważnionych do reprezentacji; sądowa kontrola liczebności organizacji) oraz przysługujące uprawnienia (zwolnienie z obowiązków na czas wykonywania zadań związkowych, prawo do pomieszczenia i jego wyposażenia, inne).

3. Jakie uprawnienia i obowiązki mają członkowie związków zawodowych w relacjach z pracodawcą (szeregowy członek związku, członek zarządu organizacji, osoba wskazana przez zarząd do kontaktu z pracodawcą – w odniesieniu zarówno do zakładowej jak i międzyzakładowej organizacji; jakie uprawnienia na terenie zakładu przysługują członkom związku którzy nie pozostają w zatrudnieniu?).

4. Uprawnienia związków zawodowych w indywidualnych sprawach pracowniczych:
  • konsultacje: wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, wypowiedzenie pracownikowi warunków pracy lub płacy, wyrażenie opinii przy rozwiązaniu z pracownikiem stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy i bez winy pracownika, konsultowanie sprzeciwu od kary porządkowej; nowe regulacje w zakresie przepisów o ochronie trwałości stosunku pracy po zmianach.
  • uzgodnienia: wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy z kobietą w okresie ciąży lub pracownikiem w trakcie urlopu macierzyńskiego, wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku prawnego z działaczem związkowym i zmianę jego warunków zatrudnienia,
  • tryb: terminy, formalności, sposób prawidłowego podejmowania działań i ich dokumentowanie.
5. Uprawnienia związków zawodowych w zbiorowych sprawach z zakresu prawa pracy – czy pracodawca jest zobowiązany konsultować lub uzgadniać obowiązujące regulaminy z nowopowstałą organizacją związkową. Jakie akty wewnątrzzakładowe pracodawca jest zobowiązany konsultować lub uzgadniać ze związkami zawodowymi?:
  • regulamin pracy – konsultacje czy uzgodnienia? Terminy – ile czasu mają związki na wyrażenie swojego zdania i jakie są skutki naruszenia tych terminów? Jakie uprawnie-nia przysługują pracodawcy kiedy w zakładzie działa więcej niż 1 organizacja? Czy pracodawca może sam wprowadzać regulamin lub zmiany do niego jeśli w zakładzie działają związki zawodowe? Jakie kwestie muszą bezwzględnie uzyskać akceptację związków?,
  • regulamin wynagradzania – tryb uzgodnień,
  • regulamin ZFŚS oraz wydatkowania środków – rola związków zawodowych w gospodarowaniu funduszem,
  • zarządzenia pracodawcy – czy wymagane są dla nich opinie związków?
  • procedura zgłoszeń wewnętrznych w sprawie ochrony sygnalistów – rola związków zawodowych.
6. Jakich informacji od pracodawcy ma prawo żądać związek zawodowy i jak pracodawca ma ten obowiązek realizować?

7. Uprawnienia związków zawodowych w zakresie bhp w zakładzie pracy – jakie związki mają prawa w tym obszarze? Czy pracodawca uzgadniając określone w przepisach zagadnienia ze związkami realizuje obowiązek konsultacji ich z pracownikami? Komisja bhp – rola związków zawodowych.

8. Uprawnienia związków zawodowych w przypadku kontroli organów powołanych do nadzoru nad przestrzeganiem prawa pracy – czy związki mogą uczestniczyć w kontroli? Czy mają prawo do uczestniczenia w podsumowaniu kontroli i omówieniu protokołu? Czy związki mają prawo wglądu do protokołu i zaleceń pokontrolnych?

9. Społeczna Inspekcja Pracy – kiedy w zakładzie powstaje SIP? Jakie są uprawnienia i obowiązki SIP? Księga zaleceń i uwag.

10. Zmiany w przepisach prawa pracy, a rola związków zawodowych – zmiany regulaminów, wprowadzanie nowych procedur (w szczególności w aspektach: kontrola trzeźwości w zakładzie pracy, praca zdalna) oraz zarys pozostałych nowych regulacji z obszaru indywidualnego prawa pracy:
  • zmiany w przepisach dotyczących umów o pracę (umowa na okres próbny, umowa na czas określony, nowe zasady ochrony trwałości zatrudnienia rodziców i opiekunów),
  • nowe zasady informowania pracownika o warunkach zatrudnienia,
  • nowe uprawnienie pracownika do wnioskowania raz w roku o zmianę warunków za-trudnienia i obowiązki pracodawcy w tym zakresie,
  • nowe przerwy w pracy,
  • nowe uprawnienia opiekuńcze – zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop opiekuńczy, elastyczna organizacja pracy, nowe wykroczenia przeciwko prawom pracownika.
11. Kogo dotyczą nowe przepisy dotyczące transformacji energetycznej:
  • ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego,
  • Rozporządzenie Ministra Aktywów Państwowych z dnia 9 kwietnia 2024 r. w sprawie wykazu stanowisk pracy uprawniających do urlopu energetycznego i urlopu górniczego oraz wzoru zaświadczenia o okresie korzystania przez pracownika z urlopu energetycznego lub urlopu górniczego.
BLOK II  PSYCHOLOGIA

1. Zarządzanie zmianą.
  • Firma i ludzie w procesie zmiany - kluczowe prawidłowości.
  • Komunikacja w procesie zmiany.
  • 4 fazy procesu zmiany, symptomy, wsparcie pracowników.
  • Trudne sytuacje w procesie zmian.
  • Planowanie i przeprowadzenie zmiany organizacyjnej – symulacja.
2. Trening efektywnego rozwiązywania problemów.
  • Autodiagnoza poziomu kreatywności.
  • Bariery i warunki twórczego rozwiązywania problemów w organizacji.
  • Techniki analizy problemów.
  • Indywidualne i grupowe metody skutecznego rozwiązywania problemów.
  • Techniki stymulowania innowacyjności.

SZCZEGÓŁY ORGANIZACYJNE SZKOLENIA:
 
Miejsce kształcenia:                 
Termin szkolenia:           14 – 16 maja 2025 r.
(od kolacji w dniu 14.05.25 r. do obiadu w dniu 16.05.25 r.)
Cena usługi:


 
2350 zł netto / osoba + VAT 23%

(Cena obejmuje: zakwaterowanie, pełne wyżywienie, zajęcia szkoleniowe, materiały dydaktyczne,
organizacja czasu wolnego, wydanie imiennych certyfikatów).

Dodatkowa dopłata do pokoju  jednoosobowego 350 zł netto + VAT 23%.

DODATKOWE INFORMACJE: 

Agata Goździewska
887 550 510
a.gozdziewska@matedukacja.pl

Renata Zielińska
795 000 363
r.zielinska@matedukacja.pl

Marta Patrik
605 336 009
m.patrik@matedukacja.pl  
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty

Karta udziału w szkoleniu:

Pobierz i zapisz się!

Karta udziału pdf Karta udziału w szkoleniu.pdf

Karta udziału docx Karta udziału w szkoleniu.docx


Kartę zgłoszenia należy przesłać na adres:
biuro@matedukacja.pl
ul. Lwowska 9 A, 27-600 Sandomierz
tel. 663 065 812 697 550 510
e-mail: biuro@matedukacja.pl
Facebook
Polityka prywatności